Labvēlīgākās valstis biznesa veidošanai

Nu ko, vai gatavi? Forbes desmit valstu vidū, kurās 2015. gadā bijis labvēlīgākais biznesa klimats pasaulē, ir nosaukusi Dāniju, Jaunzēlandi, Norvēģiju, Īriju, Zviedriju, Somiju, Kanādu, Singapūru, Nīderlandi un Lielbritāniju. Lietuva šajā sarakstā ieņem 17. vietu, Igaunija – 19., bet Latvija ierindota 27. vietā.

Apskatīšu, kādēļ dažas saraksta dalībnieces izpelnījušās augsto novērtējumu uzņēmējdarbības labvēlīgas attīstības ziņā. Jāpiemin, ka šīs valstis nebūt neizceļas ar to iekšzemes kopprudukta  (IKP) pieauguma tempiem vai ienākumu uz vienu iedzīvotāju.

Skaidrs, ka modernā tirgus ekonomika (nevis plānveida ekonomika) ir priekšrocība, ja valsts vēlas pretendēt uz biznesa karalistes nosaukumu. Dānijā ir augsti attīstīta lauksaimniecība, valstī rezidē pasaules vadošās farmācijas firmas, rēderejas un atjaunojamās enerģijas izmantošana sit augstu vilni. Dānija ir Eiropas Savienības valsts, un tās likumdošana atbilst gandrīz ikvienam ES standartam visās sfērās. Dāņi sasnieguši augstu dzīves līmeni, un Dānijas ekonomiku raksturo valdības centieni ieviest maksimālu labklājību un līdzsvarotus ienākumus visām sabiedrības grupām. Dānija ir viena no spēcīgākajām tirgus liberalizācijas atbalstītājām Eiropas Savienības valstu vidū.

Jaunzēlande ir industrializēta valsts, bauda brīvās tirgus ekonomikas principus, kā arī ir starptautiski konkurētspējīga. Jaunzēlandē ieplūst daudz ārvalstu investīciju, kas padara stiprāku vietējo valūtu un ekonomiku kopumā. Taču, piemēram, pieprasījums pēc jaunzēlandiešu ražotajām precēm ārvalstīs nav liels, un valdībai jāturpina uzturēt eksporta tirgus paplašināšanas programma, jānodrošina investīcijas inovatīvajos uzņēmējdarbības virzienos un jāattīsta infrastruktūra.

Norvēģija atrodas trešajā vietā. Tās ekonomiku raksturo gan privātās uzņēmējdarbības sfēra, gan plašs valsts uzņēmu sektors, ir stipra sociālās apdrošināšanas sistēma. Valsts kontrolē galvenās ekonomikas nozares kā degvielas ražošanu, nosakot to tirgus regulāciju, kā arī paturot savā īpašumā daudzu šo sfēru kompāniju akciju kontrolpaketes. Tāpat valsts priekšrocību vidū jāmin tās dabas resursu bagātība – nafta, ūdens elektroenerģijas ražošanai, meži un derīgie izrakteņi.

Par Latviju teikts, ka mūsu zemē valda atvērtā tipa ekonomika, un eksports sastāda teju vienu trešo daļu gada IKP. Kā pozitīvie aspekti minēts ģeogrāfiskais novietojums, tranzīta pakalpojumi, mežistrāde un kokrūpniecība. Ķengaragā ir daudz firmas un uzņēmēji. Cerams, ka skaits tikai pieaugs, lai šis jaukais Rīgas mikrorajons būtu piemērs visai Latvijai!